wz

Komentáře k soutěžím

2018

Liga v Horce

Předposlední zářijový víkend patřil ligové soutěži v Horce. I přes znatelné ochlazení sem zavítal nemalý počet družstev, a to 25 mužských a 11 ženských.

Jako první si své pokusy splnila družstva mužů.  Nejvíce bodů do ligové tabulky si za 1. místo připsali kluci z SDH Morašice (21,67), 2. místo obsadila Chrudim (22,09) a bronz si odvezl tým z Lukavice (23,34). V kategorii žen si poháry za první tři místa odvezly ženy z Výsonína (25,25), Rychnova (25,81) a Hlinska (26,05).

Tím však boj o cenné kovy nekončil. Prvních 6 mužských a 4 ženská družstva čekal souboj v rozstřelech. A že se bylo na co dívat! Finálový rozstřel vyhrál, o pouhých 7 setin sekundy, SDH Zbožnov. Za ním se umístili chlapi z Výsonína a 3. příčku obsadila Chrudim. Jen pro zajímavost, semifinálový souboj vyhrál tým ze Zbožnova nad Lukavickým družstvem o neuvěřitelné 3 setiny sekundy! Mezi ženami se o vítězství utkala družstva z Výsonína a Hlinska. Holkám z Výsonína se podařilo sklopit terče v rychlejším čase a obsadily tak další nejvyšší příčku. Na 3. místě skončily holky ze Štěpánova.

5. října se uskuteční poslední ligová soutěž v Morašicích. Jistě nás čeká napínavý souboj, který může ještě zamíchat postavením v ligové tabulce.

Zdroj: Barbora Vacková

SDH Horka

Memoriál Michala Denka, Hlinsko, 2. 9. 2018

V neděli 2. září 2018 se v Hlinsku na tréninkovém fotbalovém hřišti v Olšinkách uskutečnil 18. ročník Memoriálu Michala Denka. V požárním útoku zde zápolilo 33 hasičských družstev v kategoriích muži a ženy. Tato sportovní akce je dlouhodobě součástí Ligy okresu Chrudim v požárním útoku a i letos měla mezinárodní charakter. Zasoutěžit si sem opět přijeli slovenští hasiči z partnerského města Púchov. Na slavnostní nástup dorazili představitelé hlinecké radnice, Pardubického kraje a Hasičského záchranného sboru ČR, kteří přišli pozdravit soutěžící a podpořit jejich výkony. Současně s požárními útoky probíhala i doprovodná soutěž v nejrychlejším náběru vody. Prvenství v hlavní soutěži patří mužům z SDH Morašice (21,19 s), druzí se umístili hasiči z SDH Choltice (22,39 s) a třetí byl domácí sbor ČHJ Hlinsko (22,41 s). Nejrychlejší hasičky měl SDH Výsonín (24,62 s), stříbro si odvezly ženy z SDH Rychnov (25,03 s) a bronz se podařilo uhájit domácímu týmu ČHJ Hlinsko (25,09 s). Veteránská kategorie tentokrát nebyla zastoupena žádným družstvem. Díky štědrým sponzorům si všechna zúčastněná družstva mohla odvézt kromě pohárů i atraktivní ceny včetně sudu piva nebo živých selátek. Pořadatelé tímto děkují všem, kteří se podíleli na organizaci a zdárném průběhu soutěže a samozřejmě hasičským sborům za účast.
 

Zdroj: Mgr. Milan Jindřichovský

starosta sboru ČHJ Hlinsko

 

Hasičská liga v Lukavici 

Sobotním závodem O pohár starosty obce Lukavice se Liga okresu Chrudim v PÚ posunula do své druhé poloviny. Porovnat své výkony přijelo celkem 19 družstev mužů a 12 družstev žen.

Hned prvním požárním útokem v podání družstva SDH Zbožnov byla nastavena poměrně vysoká laťka. Čas 21,92s však držel prvenství pouze do následujícího útoku. Družstvo SDH Choltice časem 21.56s převzalo vedení. Ani tento čas ve vedení dlouho nevydržel. Družstvo SDH Morašice s požárním útokem v čase 21,25s již své vedení udželo a zvítězilo v celé soutěži. Času začínajícímu číslem 21 se podařilo dosáhnout ještě džstvu SDH Výsonín a sice 21,77s. Celkově tedy v kategorii muži – 1. SDH Morašice, 2.SDH Choltice, 3. SDH Výsonín.

 I v kategorii ženy bylo k vidění dost kvalitních požárních útoků. Nejlépe si vedlo družstvo děvčat z SDH Morašice. Časem 24,72s toto družstvo zajistilo druhé prvenství SDH Morašice v této soutěži.

Hranici 25 vteřin se přiblížíla také děvčata ČHJ Hlinsko časem 25,28s. Celkové 3. místo potom patřilo domácímu týmu SDH Lukavice s časem 27,24.

Ligovou tabulku po tomto závodu vede družsvo mužů SDH Morašice a ženy SDH Rychnov.

Další, v pořadí 6. kolo Ligy proběhne již tento pátek v Seči, kde HZS Pardubického kraje pořádá u požární stanice oblíbenou Večerní soutěž v požárním útoku.

Zdroj: Chrudimský deník

 

 

Ligová soutěž v požárním útoku – O pohár obce Brčekoly"

V sobotu 16.6.2018 se konala v letním areálu Pod kopcem soutěž "O pohár obce Brčekoly", která je zařazena do ligy okresu Chrudim v PÚ.

Soutěže se zúčastnilo 31 soutěžních družstev v kategorii muži, ženy a veteráni.  Za slunečného počasí bylo k vidění mnoho kvalitních výkonů. V ligové části se na 1. místě umístilo družstvo z Choltic s časem 20,46 s a stanovilo tak nový rekord ligy v kategorii muži. Na 2. místě se umístili hasiči ze Zbožnova (21,00 s ) a 3. místo obsadili Morašice (21,35 s). Také v kategorii žen byl k vidění nový rekord ligy, které zaznamenalo družstvo z Rychnova s časem 22,85 s. Stříbro si odvezly ženy z Morašic (25,54 s) a bronz patřil děvčatům z Výsonína (26,11 s). V kategorii veteránů zvítězilo družstvo z Výsonína s časem 21,47 s před domácími Brčekoly (26,56 s), 3. místo obsadili hasiči ze Synčan (79,68 s).  V soutěži "O pohár obce Brčekoly" ve které startuje 8 nejlepších týmů mužů a 4 týmy žen se nejvíce dařilo družstvu Výsonína, které prošlo pavoukem bez zaváhání a odvezlo si pohár za 1. místo. Druzí skončili muži ze Zbožnova a bronz si odvezli Rosice. Kategorii žen ovládly domácí Brčekoly před děvčaty z Výsonína a Skutče. Další soutěž Ligy okresu Chrudim se uskuteční v Lukavici 11.srpna.

 

 

Ligová soutěž v požárním útoku – Memoriál Miloslava Kunharta

Druhý víkend v červnu se na štěpánovském hřišti opět rozburácely mašiny. Konal se zde již XVIII. ročník soutěže v požárním útoku: „O putovní trofej starosty SDH-Štěpánov,,Memoriál Miloslava Kunharta. Na startovní čáře se nejprve představily týmu mužů. Počasí přálo pěkným výkonům, ale bohužel hned v prvním útoku došlo ke zranění soutěžího z týmu SDH Horka, který byl odvezen do nemocnice. Poté pokračovala již soutěž bez zranění a s kvalitními výkony. Pod hranici 25sekund se vešlo celkem 9 týmů. Nejrychlejí útok předvedli muži z Výsonína s časem 21,46s. Druhý tým z Morašic předvedl také výkon pod hranicí 22s (21,74s). Trojici na stupních vítězů tak doplnil tým z Choltic s časem 22,13s. V kategorii žen padaly také pěkné časy. Nejlépe se vedlo týmu žen z Rychnova, které rozblikaly terče v čase 25,22s.  Jen těsně za nimi skončil tým z ČHJ Hlinsko, který zakončil útok v čase 25,61s. Bronz si ze štěpánovského kopce odvezl tým ze Skutče. Domácím týmům se tentokrát nedařilo. Muži bohužel měli pokus neplatný a ženy  z důvodu dlouhého nástřiku zakončily svůj pokus až v čase 35s.  Do rozstřelů postupovalo 8 nejlepších týmů mužů a čtyři týmy žen. V mužích opět padaly pěkné časy. Nejlépe se vedlo mužům z Hlinska, kteří si odvezli putovní přilbu a savici od hlavního sponzora soutěže. V ženách byly rozstřely ve znamení neplatných pokusů. Vítězně z této série vyšel opět tým z Rychnova. Nebýt zranění v úvodu soutěže a nutnosti zrušení kategorii veteránů (z důvodu zrušení rezervace všech týmů, kteří byly přihlášení dopředu) je nutno zhodnotit soutěž jako vydařenou. Jménem pořadatelů se na Vás těšíme opět za rok!

Zdroj : www.sdhstepanov.com

 

2017

Neděle 3. září 2017 patřila v Hlinsku hasičům! Svatý Florián však hasičům tentokrát nebyl nakloněn, neboť celé dopoledne neúnavně skrápěl tréninkové fotbalové hřiště v Hlinsku v Olšinkách, kde místní Česká hasičská jednota pořádala 17. ročník soutěže v požárním útoku "Memoriál Michala Denka". Soutěže, zařazené do Ligy okresu Chrudim v požárním útoku, se i přes vytrvalý déšť zúčastnilo celkem 39 požárních družstev, z toho 23 mužských, 15 ženských a 1 družstvo "veteránů". Účastníci memoriálu letos zápolili pouze v požárním útoku, jelikož soutěž o nejrychlejší náběr vody byla pro nepřízeň počasí zrušena. Soutěžící týmy přišli podpořit starosta Města Hlinska Miroslav Krčil a ředitel Územního odboru Chrudim Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje plk. Leoš Vávra. Putovní pohár Michala Denka získal Sbor dobrovolných hasičů Výsonín s časem 21,90 s. Za ním se s časem 23,15 s umístili hasiči z SDH Choltice. Třetí příčku uhájili muži z domácího sboru ČHJ Hlinsko, kteří dosáhli času 23,38 s. V ženské kategorii patří zlato ženám z ČHJ Hlinsko (27,12 s), na druhém místě se umístily hasičky z SDH Výsonín (27,73 s) a bronz si odvezl SDH Stradouň (28,62 s). "Veteráni" pak přijeli jen z Brčekol. Pořadatelé tímto děkují všem, kteří se podíleli na přípravě a průběhu soutěže. Největší poděkování však patří samotným závodníkům, kteří přijeli do Hlinska strávit sice deštivou, ale snad i příjemnou neděli.

Bc. Milan Jindřichovský

ČHJ Hlinsko

2016

Pátek 14. října 2016 byl slavnostním dnem pro 25 hasičských družstev z okresu Chrudim, jejichž členové byli hlavními aktéry vyhlášení výsledků Ligy okresu Chrudim v požárním útoku za rok 2016, které se konalo v hlineckém Multifunkčním centru. Realizátorem slavnostního večera byl hasičský sbor České hasičské jednoty Hlinsko ve spolupráci s městem Hlinskem.

Význam celé akce podtrhla účast významných hostů, mezi kterými nechyběli starosta města Hlinska Miroslav Krčil a zástupci regionálních hasičských organizací, tedy Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje, Východočeské župy České hasičské jednoty a Sdružení hasičů, Čech, Moravy a Slezska okresu Chrudim.

V přeplněném sále vládla pohodová atmosféra a tak nic nebránilo zdárnému vyhlášení výsledků. Sportovkyně a sportovci převzali z rukou hostů věcné i peněžité ceny, včetně pamětních diplomů a pohárů. V mužské kategorii byl vyhlášen vítězem ligy Sbor dobrovolných hasičů Zbožnov, který převzal cenu i za rekord ligy a ročníku (21,42 s), druhé místo patří SDH Holetín a třetí místo si vybojovali hasiči z domácí ČHJ Hlinsko. V ženské kategorii zvítězily hasičky ze Štěpánova, také s rekordem ročníku (24,58 s), následované ženami z Lukavice a Slatiňan. 

Liga okresu Chrudim v požárním útoku představuje seriál hasičských soutěží, jehož počátek bychom našli již v roce 1995. V letošním roce liga obsahovala 11 soutěží, které se uskutečnily v Třemošnici, Seči, Brčekolech, Štěpánově, Lukavici, Chrudimi, Hlinsku, Slatiňanech, Horce a Morašicích. Na atraktivitě ligových soutěží má svůj podíl i večerní soutěž v Seči (pořádá HZS). Přestože se jedná o ligu okresu Chrudim, je otevřená pro všechna družstva z České republiky i zahraničí.

Součástí večera byla i diskotéka, a tak slavnostní vyhodnocení nebylo jen o výsledcích v lize, ale především o vzájemném setkání lidí, které spojuje zájem o požární sport. Pořadatelé tímto děkují městu Hlinsku za spolupráci a sponzorům za podporu.


 

Bc. Milan Jindřichovský

starosta sboru

Česká hasičská jednota Hlinsko

 

 

Liga v Horce

Poslední zářijový víkend pořádal sbor dobrovolných hasičů z Horky soutěž v požárním útoku zařazenou do Ligy okresu Chrudim. Celkem předvedlo své výkony 25 mužských a 13 ženských družstev. Mezi muži se vítězem stalo družstvo ze Zbožnova, jejichž proudař byl zároveň oceněn za nejrychlejší naplnění terče v čase 20:60. Druhé místo vybojovali muži z Chrudimi, na třetím místě se umístilo družstvo ze Svídnice. V kategorii žen předvedlo nejlepší útok družstvo ze Štěpánova, kam putovala také cena za nejrychlejší nástřik a to v čase 23:55. Druhou příčku obsadily ženy z Lukavice, bronzové skončily Slatiňany. Druhé kolo probíhalo formou rozstřelů, do nichž postoupilo 8 mužských týmů a 4 ženská družstva. Celkovým vítězem rozstřelů se stalo družstvo Seč II., které si odvezlo putovní pohár obce Horka. Jako druzí se umístili muži ze Zbožnova, třetí příčku obsadila Chrudim. Mezi ženami potvrdil svou formu, dalším vítězstvím, tým ze Štěpánova. Pohár za druhé místo si odvezly Slatiňany, třetí pozici obsadila Lukavice. Po předposledních závodech vedou v ligové tabulce muži Zbožnov A a ženy z Lukavice.

O konečném pořadí se rozhodne 1. října na závodech v Morašicích.

Barbora Vacková SDH Horka

 

Liga v Lukavici

Ligové body sbírali Holetínští

Po měsíční pauze se soutěží O pohár starosty obce Lukavice opět rozběhla Liga okresu Chrudim v požárním útoku. Zabojovat o postup v tabulce přijelo celkem 21 týmů mužů a 10 týmů žen.Laťka byla nasazena hned v úvodu mužské kategorie, když si tým SDH Holetín časem 22,75s pojistil nejen první místo v soutěži, ale také skok z pátého na druhé místo v tabulce. Tomuto času se pak podařilo přiblížit ještě družstvu SDH Zbožnov (22,86s) a SDH Morašice (23,26s).Také v kategorii ženy byli diváci svědky velice pěkných výkonů. Nejlepší útok předvedla děvčata z Výsonína (26,93s), následovalo domácí družstvo žen z Lukavice (27,24s) a jako třetí se umístilo družstvo žen ze Skutče (27,92s).

Liga na Štěpánově

První červencovou sobotu se uskutečnil na Štěpánově již patnáctý ročník Memoriálu Miloslava Kunharta v požárním útoku. Soutěž je zařazena do ligy okresu Chrudim. Celkově se na startu představilo 27 týmů mužů, 11 týmů žen a 4 týmy veteránů. Soutěž probíhala ve dvou kolech. V prvním kole se bojovalo o body do ligové tabulky, v druhém o ceny. Do druhého kola postupovalo 8 nejlepších týmů mužů a 4 týmy žen. V prvním kole předvedl nejlepší výkon tým mužů ze Zbožnova s časeem 21,93s. Na druhém místě se umístil tým mužů z ČHJ Hlinska následován týmem z HZS Pardubice. Mezi ženami se nejlépe vedlo domácímu týmu žen ze Štěpánova (26,20s). Druhé místo patřilo ženám z Výsonína, bronz si odvezly ženy do Lukavice. V kategorii veteránů zakončili požární útok nejrychleji muži ze Seče, následování veterány z Brčekol a ze Skutče. Ve vyřazovacích kolech se nejlépe dařilo týmům z Výsonína, kteří si odvezli putovní trofej a elektrocentrálu, kterou do soutěže věnovala firma Pavliš a Hartmann. Další akcí na štěpánovském hřišti bude turnaj v malé kopané 16.7. 2016. Čtvrté kolo soutěže se uskuteční v srpnu v Lukavici.

Pavel Vtípil SDH Štěpánov

 

Liga v Brčekolech

Okresní hasičská liga zavítala o víkendu do Brčekol. V soutěži O pohár obce Brčekoly se zde v sobotu 18.6. utkalo celkem 20 týmů mužů, 11 týmů žen a 3 družstva veteránů. Jako první proběhla základní část soutěže, ve které se výsledky započítaly do Ligy, a zároveň se zde osm nejlepších týmů mužů a čtyři týmy žen kvalifikovalo do dalšího kola. Vítězem této části se v kategorii muži stalo družstvo Zbožnov A (23,20s), následováno družstvy Holetína a Hlinska. Kategorii ženy pak ovládlo družstvo z Hlinska(25,82s). Na druhém místě skončilo družstvo z Hrochova Týnce, třetí příčka patřila domácímu týmu z Brčekol. V kategorii veteráni zvítězilo družstvo ze Seče, druhé místo obsadil domácí tým z Brčekol a třetí se umístili veteráni ze Synčan. V následujícím kole se pak soutěžilo v paralelním útoku, tzv. rozstřelech. Jde o divácky velice atraktivní disciplínu, kde lze sledovat dva požární útoky zároveň a souboje většinou rozhodují setiny vteřin. Vítězem rozstřelů a zároveň Poháru obce Brčekoly se stalo družstvo Zbožnov A, v kategorii ženy pak družstvo Lukavice. V průběžném pořadí Ligy je po této soutěži na prvním místě družstvo z Mrákotína se 43 body, kategorii ženy se 37 body vedou děvčata z Hlinska. Další, v pořadí 4. kolo Ligy proběhne za čtrnáct dní ve Štěpánově. I zde diváky a družstva čeká zpestření v podobě rozstřelů.

Milan Bleha SDH Lukavice

 

Článek z Chrudimského deníku

O víkendu proběhlo v Seči 2. kolo Ligy okresu Chrudim v požárním útoku. O ligové body se zde utkalo celkem 26 týmů mužů, 11 týmů žen a 3 družstva veteránů. V pořadí již 22. ročník soutěže O pohár SDH Seč zahájili svojí ukázkou družstva nejmladších hasičů ze Seče, potom se již soutěž rozběhla naostro. Nejlepší útok v kategorii muži tentokrát předvedli kluci z ČHJ Hlinsko časem 23,25s, následováni družstvem Mrákotína (23,75s) a Morašic (24,27). Kategorii žen pak ovládla děvčata z Hrochova Týnce (27,77s), druhé místo obsadilo družstvo ze Slatiňan (28,37s) a třetí příčka patřila družstvu žen ČHJ Hlinsko 2. Závěrem soutěže pak proběhla kategorie veteránů. „Veteráni“ jsou družstva, kde soutěží závodníci starší 35 let a útok provádějí družstva na kratší dráze, na dvě hadice B, stejně jako kategorie žen. Že na věku nezáleží ukázali kluci z Brčekol, kteří o pouhou jednu setinu vteřiny porazili tým Seče, třetí příčku pak obsadili kluci z Hoješína.

Ligovou tabulku v tuto chvíli vedou týmy muži Mrákotín A a ženy ze Slatiňan.

Další soutěž Ligy okresu Chrudim se uskuteční v Brčekolech 18.6. Utkají se zde nejen ligová družstva. Chybět nebude ani kategorie veteránů a vyvrcholením soutěže bude paralelní útok, kdy se osm nejlepších utká o Pohár obce Brčekoly. Více info na www.chrudimskaliga.wz.cz

Zdroj: Chrudimský deník

 

10.5.2016 Článek v Chrudimském deníku.

 

 

2015

Memoriál Michala Denka 2015

V neděli 6. září 2015 se v Hlinsku na tréninkovém fotbalovém hřišti v Olšinkách uskutečnil jubilejní 15. ročník Memoriálu Michala Denka. V požárním útoku zde zápolilo 60 hasičských družstev ve třech kategoriích: muži, ženy a veteráni. Soutěž tak opět překonala všechny minulé ročníky v počtu startujících týmů. Tato sportovní akce je již tradičně součástí Ligy okresu Chrudim v požárním útoku a letos měla i mezinárodní charakter. Zasoutěžit si sem totiž přijeli slovenští hasiči z partnerského města Púchov. Soutěž si nenechal ujít ani starosta města Hlinska Miroslav Krčil, který pozdravil soutěžící při slavnostním nástupu. Současně s požárními útoky probíhala i doprovodná soutěž v nejrychlejším náběru vody. Zde se na prvních místech umístili dvojice Mrázek, Myška (SDH Seč) a Oplištilová, Hegrová (SDH Oldříš). Prvenství v hlavní soutěži patří mužům z SDH Mrákotín (25,43 s), druzí se umístili hasiči SDH Zbožnov (25,48 s) a třetí byl SDH Lukavice (25,57 s). Nejúspěšnější ženy byly z domácí ČHJ Hlinsko (27,48 s), stříbro si odvezly hasičky z SDH Holetín (28,68 s) a bronz pak SDH Štěpánov (28,73 s). Veteránskou kategirii vyhráli hasiči z Brčekol. Za domácí veterány nastoupili někteří vítězové ligy z roku 2000 nebo Mistrovství republiky družstev České a Moravské hasičské jednoty z roku 1995, z nichž některým je již přes šedesát let. Kategorii veteránů poprvé zpestřily také hlinecké hasičky. Díky štědrým sponzorům si všechna zúčastněná družstva mohla odvézt kromě pohárů i atraktivní ceny včetně sudu piva nebo živých selátek. Pořadatelé tímto děkují všem, kteří se podíleli na organizaci a průběhu soutěže a samozřejmě hasičským sborům za účast i přes nepřízeň počasí.

 Milan Jindřichovský 

starosta sboru ČHJ Hlinsko

 

 

 

2014

Článek  z Chrudimského deníku

Sbor dobrovolných hasičů Horka pořádal pohárovou soutěž, která byla zároveň zařazena do Ligy okresu Chrudim. Na startovní listině bylo zapsáno 22 mužských a 11 ženských družstev. Jako první předvedly své pokusy družstva mužů. Zde se nejvíce dařilo Zbožnovu, který zvítězil s časem 23:48 s. Druhou příčku obsadil Mrákotín a na třetím místě skončili muži ze Štěpánova. Poté následovala kategorie žen. Zlato putovalo do Holetína, kterému se podařilo zaběhnout útok v čase 26:51 s. Stříbrnou pozici obsadilo Hlinsko a třetí místo patřilo ženám z Brčekol. Prvních osm mužských týmů mělo zajištěný postup do rozstřelů. Ve finále bojoval o první místo Mrákotín s vítězným Zbožnovem, který si odvezl putovní pohár obce Horka. V semifinále si své síly změřilo Hlinsko se Svídnicí, na kterou nakonec zbyla bramborová příčka. Ženských rozstřelů se zúčastnily čtyři týmy. V semifinálovém souboji mezi Lukavicí a Hlinskem, zvítězilo družstvo Lukavických žen a umístilo se tak na třetí pozici. Finále vyhrály ženy z Holetína, jako druhé se umístily Brčekoly.

Barbora Vacková

 

Článek z Chrudimského deníku

Vážení příznivci požárního sportu,

dobrovolný hasičský sbor České hasičské jednoty Hlinsko pořádal v neděli 7. září 2014 na tréninkovém fotbalovém hřišti v hlineckých Olšinkách 14. ročník tradiční soutěže v požárním útoku s názvem "Memoriál Michala Denka". Soutěže, která je od svého počátku nepřetržitě zařazena do prestižní Ligy okresu Chrudim v požárním útoku, se letos zúčastnil rekordní počet požárních družstev, jaký pořadatelé v celé historii memoriálu nepamatují. Celkem se ho totiž zúčastnilo 56 družstev, z toho 35 mužských, 18 ženských a 3 družstva "veteránů". Speciální kategorie "veteráni" je zařazena v memoriálu již třetím rokem a je určena pro sportovce nad 35 let věku. Dlouhodobým záměrem pořadatelů je přilákat k soutěžnímu klání i závodníky, kteří už mají své nejlepší výkony za sebou, ale přesto si chtějí ještě zaběhat. Během soutěžního dopoledne probíhala v rámci memoriálu doplňková soutěž o nejrychlejší náběr vody. Cílem této disciplíny bylo dostat do nádoby 600 ml vody. Do této doprovodné soutěže se přihlásilo celkem 48 dvoučlenných týmů, z toho 32 mužských a 16 ženských. Putovní pohár Michala Denka si opět odvezl Sbor dobrovolných hasičů Zbožnov "A" s časem 21,96 s. V těsném závěsu za ním s časem 22,82 s skončili hasiči z SDH Morašice a třetí příčka patří SDH Zbožnov "B", který dosáhl času 23,00 s. Muži z pořádajícího sboru ČHJ Hlinsko vybojovali 6. místo. V ženské kategorii vystoupaly na stupínek nejvyšší ženy z Morašic s časem 24,23 s. Na druhém místě se pak umístil SDH Holetín (26,51 s) a bronz si odvezly hasičky z SDH Výsonín (26,79 s). Ženy z ČHJ Hlinsko obsadily 7. místo. Umístění "veteránů" bylo následující: 1. místo Brčekoly, 2. místo Seč a 3. místo Hlinsko. V doprovodné soutěži se nejrychlejší náběr povedl hasičům z HZS Chrudim (Hodek, Mrázek; 7,84 s), následovaný týmem, který se přihlásil pod názvem "Močky" (Bažant, Sliacký; 7,93 s) a třetím týmem byli hasiči z SDH Morašice (Juren, Salfický; 8,54 s). Ženy nabíraly nejrychleji v pořadí 1. Holice (Rychlíková, Němcová; 9,82 s), 2. Hrochův Týnec (Velínská, Truncová; 10,27 s) a 3. Holetín (Havlová, Kameníková; 10,64 s). Pořadatelé tímto děkují všem, kteří se na přípravě a průběhu soutěže podíleli a zúčastněným družstvům za účast.

ČHJ Hlinsko Milan Jinřichovský

 

Článek  z Chrudimského deníku

Sbor dobrovolných hasičů Lukavice uspořádal v sobotu již 15. ročník soutěže O pohár starosty obce  Lukavice, který byl zároveň 5. kolem Ligy okresu Chrudim v požárním útoku. I přesto, že počasí vybízelo spíše k návštěvě koupaliště, přijelo poměřit své síly celkem 20 družstev mužů a 14 družstev žen. Bezvětří a rychlý trávník dávaly tušit i rychlé dosažené časy. Netrvalo dlouho a kluci z Horky jako první překonali magickou hranici 24 vteřin a nasadili laťku časem 23,67s. Následoval je tým Lukavice se startovním číslem 7.  Časem 23,34s se domácí ujali vedení, které vydrželo téměř do konce soutěže. Se startovním číslem 18 pak tým Zbožnova předvedl požární útok v čase 22,62s a zajistil si tak vítězstí v soutěži. Zajímavost nastala s posledním startujícím týmem, kdy družstvo Morašic dosáhlo shodného času jako Lukavičtí, takže obě družstva skončila na společném druhém místě. V kategorii žen se s časem 27,06s ujala vedení děvčata ze Štěpánova se startovním číslem 2. Tomuto času se pak přiblížil pouze tým Holetína -27,23s. Jediné družstvo které překonalo tuto hranici bylo družstvo Morašic, které s časem 25,55s zvítězilo ve své kategorii. Konečné pořadí žen tedy 1. Morašice, 2. Štěpánov, 3.Holetín. Po této soutěži se vedení ligové tabulky opět ujali hoši z Výsonína (66bodů) a ženy ze Štěpánova (58bodů). Za necelé dva týdny, v pátek 22.8. liga zavítá do Seče, kde u požární stanice proběhne již 17. ročník večerní soutěže v požárním útoku. Tuto nádhernou podívanou si nenechte ujít!

SDH Lukavice Milan Bleha

 

Místo bouřek burácely na Štěpánově požární stříkačky.
V sobotu 5.7. se na Štěpánově uskutečnil čtvrtý závod Chrudimské ligy v požárním útoku. Štěpánovské hřiště přivítalo celkem 35 soutěžních týmů (14 týmů v kategorii žen a 21 mužských týmů). Závod probíhal dvoukolově - první kolo rozhodlo  o získaných bodech do ligy a postupujících do rozstřelů.  V mužích předvedlo nejrychlejší útok družstvo ze Seče (22,56s), stříbro si vybojovali pánové z Prosetína a  trojici úspěšných uzavřel tým z Horky. Ženám vévodil domácí tým (26,85s), následován týmem žen z Horky (27,15) a z Holetína (27,37). Do rozstřelů se u mužů postavilo celkem 8 týmů, soutěžilo se o tradiční putovní skleněnou přilbu. V mužském finále se po rozstřelech utkali muži z Prosetína, proti mužům ze Štěpánova. Vteřinky rozhodly o vítězství Holetína. Druzí skončili domácí, následováni týmem z Horky. Do rozstřelů postoupily i první čtyři ženské týmy. Z prvního rozstřelu vyšel vítězně tým žen ze Štěpánova. Z druhého tým holek z Horky. Oba tyto týmy se utkaly v boji o první příčku, z které opět vyšly vítězně domácí ženy. Třetí místo si obhájily ženy z Holetína. Závody se celkově vydařily a ani předpovídané počasí nepokazilo průběh soutěže.

SDH Štěpánov

2013

 

5.10.2013 Morašice - poslední ligová soutěž
To hasiči z Morašic, ti si umí na závěr sezóny objednat počasí. S přihlédnutím, že je toto datum již podzimní, bylo tentokrát krásně slunečno a teplo, doslova babí léto. Domácí opět připravili tradiční bramboráčky a spoustu dalších pochutin především z udírny. Průběhem soutěže dosahované časy postupně padaly jako kámen ke dnu a zastavily se na velmi pěkných 22,67s pro SDH Mrákotín, 1. místo, 23,50s SDH Hoješín, 2. místo a bednu uzavřeli domácí SDH Morašice s časem 24,31s. Mezi ženami byly výkony také velmi kvalitní. 1. místo SDH Štěpánov 24,45s, druhé místo SDH Výsonín 25,88s a třetí SDH Lukavice 26,32s. Následovaly rozstřely o pohár starosty obce, který si odvezli muži Mrákotín a ženy Výsonín. A závěr soutěže patřil také vyhlášení vítězů letošního ročníku ligy okresu Chrudim, pořadí muži: Seč, Hoješín, Morašice, ženy: Štěpánov, Výsonín, Morašice.

SDH Chotěnice

 

21.9.2013 Horka - 10. ligová soutěž
Letos jsem se nezúčastil ligy V Chrudimi, Hlinsku a Slatiňanech, následuje zde proto až Horka. Při této soutěži sv. Florián držel nebesa, co to šlo. Bylo zataženo, chladno, ještě chvíli před nástupem pršelo, během soutěže spadlo naštěstí jen několik kapek a po závěrečném nástupu začalo pršet znovu. Na výkony závodníků to zřejmě vliv nemělo, jelikož tentokrát byly časy opět špičkové a to především na stupních vítězů v ženské kategorii. 1. místo SDH Výsonín s časem 25,16s, druhé místo hned vedle SDH Lukavice 27,55s a třetí SDH Štěpánov 27,77s. Mezi muži byl oslnivý pouze první vítězný čas a to 23,72s SDH Hoješín. Ostatní již byly obvyklé - 2. místo SDH Skuteč 25,49s a třetí ČHJ Hlinsko 26,05s.

SDH Chotěnice

 

8.9.2013 Hlinsko - 8. ligová soutěž

Česká hasičská jednota Hlinsko pořádala v neděli 8. září 2013 na tréninkovém fotbalovém hřišti v hlineckých Olšinkách tradiční soutěž v požárním útoku "Memoriál Michala Denka". Jednalo se již o 13. ročník s tímto názvem. Dříve "Setkání hasičů" je nepřetržitě pořádáno od roku 1990. Soutěže, jež je zařazena do prestižní Ligy okresu Chrudim v požárním útoku, se zúčastnilo celkem 44 družstev, z toho 28 mužských, 13 ženských a 3 družstva "veteránů". Speciální kategorie "veteráni" byla zařazena do soutěže minulý rok a je určena pro sportovce nad 35 let věku. Putovní pohár si tentokrát odvezl Sbor dobrovolných hasičů Zbožnov s časem 22,25 s. V těsném závěsu za ním s časem 22,42 s skončili hasiči z SDH Lukavice a třetí příčka patří SDH Seč, který dosáhl času 22,51 s. Muži z ČHJ Hlinsko vybojovali 6. místo. V ženské kategorii vystoupaly na stupínek nejvyšší ženy ze Štěpánova s časem 24,19 s. Na druhém místě se pak umístil SDH Slatiňany (26,29 s) a bronz si odvezly hasičky z SDH Skuteč (26,57 s). Ženy z ČHJ Hlinsko obsadily 4. místo. Umístění "veteránů" bylo následující: 1. místo Seč, 2. místo Brčekoly a 3. místo Zbožnov.

Milan Jindřichovský

ČHJ Hlinsko

 

16.8.2013 Seč - 6. ligová soutěž
Další pokračování ligy, tentokrát 6. kolo, bylo opět na Seči, ovšem již tradičně u stanice HZS a večer.. Počasí soutěži přálo, účast družstev také slušná a letos soutěž natolik odsýpala, že všechny týmy měly své pokusy splněny už před půlnocí. Výkony v ženské kategorii byly tentokráte trochu slabší, žádný se nedostal pod 30s, ale v mužské kategorii byl rozdíl způsobený kopcem minimální. Mezi muži jediný čas pod 25s, konkrétně 24,61s ČHJ Hlinsko, první místo, dále 25,38s návštěva z pardubického okresu SDH Choltice 2. místo a třetí domácí SDH Seč s časem 25,48s. U žen se mnoha favorizovaným týmům nedařilo, výjimkou byly ženy SDH Morašice, 1. místo časem 31,02, následované družstvem Trhová Kamenice, 2. místo za čas 32,06s a třetí SDH Výsonín 32,40s.

SDH Chotěnice

 

10.8.2013 Lukavice - 5. ligová soutěž
V sobotu se nám po letní pauze opět rozběhl naplno kolotoč Ligy okresu Chrudim a to soutěží v Lukavici. Počasí soutěži přálo, jen účast družstev byla asi kvůli dovoleným o trochu nižší než obvykle. Zajímavostí dne by mohla být skutečnost, že všechny pokusy mužů i žen byly platné a rozhodčí ani jedenkrát nezvedli nad hlavu červený praporek. Časy na bedně byly solidní, začínaly na 23s a zastavily se pod 25s, konkrétně 1. Horka 23,89s, 2. Slatiňany 24,50s a 3. Seč 24,56s. Mezi ženami byly rozdíly o trochu větší, 1. Štěpánov 25,19s, 2. Výsonín 26,96s a 3. Morašice 29,77s.

SDH Chotěnice

 

6.7.2013 Štěpánov - 4. ligová soutěž
Letos si na Štěpánově nějak špatně zamluvili počasí. Bylo oblačno, občas vykouklo sluníčko, řeklo by se ideální podmínky, ovšem nebýt těch dvou neplánovaných spršek, které bohužel během soutěže přišly. Přežili jsme je, hasiči přece nejsou z cukru. Na zdejším fotbalovém hřišti se běhalo, jako vždy, nádherně, i časy tomu odpovídaly, hned 7 družstev se vešlo pod 27s. Rozhodčí závodníky vůbec nešetřili a uháněli je, co to šlo, však z obou plat odstartovalo 20 týmů během jedné hodiny. A k výsledkům 1. SDH Seč 22,80s, 2. SDH Štěpánov 23,95s, 3. SDH Hoješín 24,97s. Mezi ženami byly časy o trochu horší kromě prvního - 1. SDH Štěpánov 24,27s, 2. SDH Výsonín 28,19s a 3. SDH Holetín 29,44s. A putovní skleněnou přilbu, zdejší to putovní trofej starosty SDH získali domácí SDH Štěpánov.

SDH Chotěnice

 

8.6.2013 Brčekoly - 3. ligová soutěž sezóny
Další ligová soutěž nám proběhla tento víkend v Brčekolech v tamním pěkném letním areálu pod kopcem. Domácí doufali, že včas přestane pršet, jelikož louka je blízko potoka a velmi pomalu vysychá. Počasí se naštěstí umoudřilo včas, soutěžní dráha vyschla a celé odpoledne sluníčko doslova pražilo. Výsledky byly o poznání lepší, než minule na Seči, do 25s se vešla první čtyřka. Tentokrát dominovala obě družstva Zbožnova, mezi která se vklínila pouze Lukavice. 1. Zbožnov A 23,70s, 2. Lukavice 24,21s, 3. Zbožnov B těsně 24,27s. Mezi ženami všem vypálily rybník ženy z Holetína časem 26,86s, 2. místo Skuteč 27,96s a 3. místo Štěpánov 29,15s.

SDH Chotěnice

 

1.6.2013 Seč - 2. ligová soutěž sezóny
Soutěž na Seči se letos vzhledem k oslavám výročí města konala netradičně na náměstí na asfaltovém povrchu. Vzhledem k počasí to bylo částečně i výhrou, nikdo se totiž nemusel brodit bahnem, které by na trávě určitě bylo. Vytrvalé deště nás již několik dní trápí a až na chvilku po začátku soutěže, kdy počasí vypadalo jěště trochu vlídně, vytrvale a poměrně hustě pršelo po celé odpoledne. Trať se mnoha závodníkům smekala a nástřik u terčů komplikoval protivítr. Výsledné časy tomu odpovídaly. S podmínkami si nejlépe poradili domácí SDH Seč, kteří jediní s časem těsně pod 25s (24,97s) na domácí soutěži zvítězili, druhé místo patřilo SDH Hoješín a bronzová příčka SDH Slatiňany. U kategorie žen bylo výsledné pořadí následující 1. místo SDH Štěpánov, 2. místo SDH Horka a 3. místo SDH Lukavice.

SDH Chotěnice

 

4.5.2013 Třemošnice - 1. ligová soutěž sezóny
Před zahájením první ligové soutěže trošku sprchlo, naštěstí se sv. Florián přimluvil a zbytek soutěže se jen po obloze honily mraky, ale vydrželo bez deště. Soutěže na místním hřišti se zúčastnilo 23 družstev mužů, 12 družstev žen. Na úvod sezóny byly k vidění velmi pěkné časy, v kategorii mužů se do 27s vešlo prvních pět týmů. Pořadí na bedně, vítěz SDH Horka, dále Zbožnov A a bronz SDH Seč, u žen vítězky SDH Štěpánov, dále SDH Morašice a bronz SDH Horka.

SDH Chotěnice

 

2012

Lukavice

Další, v pořadí 5. ligová soutěž, proběhla v Lukavici. Počasí bylo téměř aprílové, střídal se déšť s mírným větrem a slunečními paprsky. Ale to neodradilo 20 mužských a 11 ženských družstev nastoupit k provedení útoku. Soutěž zahájilo domácí družstvo mužů, které nasadilo velmi vysokou laťku a s časem 22:98 s. si vedení udrželi až do konce. K tomuto času se nejvíce přiblížilo družstvo z Morašic, a to s časem 24:36 s., o necelou vteřinu déle zaběhli útok muži z Hoješína. Tyto týmy obsadily 3 první příčky.

Na ženská družstva už asi nezbylo tolik štěstí, bohužel se příliš nedařilo nejen v časech. Holky z Hlinska měly krásně rozběhnutý útok, který nedokončily, kvůli zranění dívky na pozici rozdělovače. Tímto přejeme brzké uzdravení. Nejrychlejší útok zaběhly děvčata ze Skutče a nástřikové terče rozsvítily v čase 28:84 s. Jako druhým se nejvíce zadařilo domácímu týmu z Lukavice, který útok zaběhl s časem 30:15 s. Na 3. místo stačil čas 36:12 s. od žen z Horky.

 Soutěž se, až na zmiňovaný úraz, vydařila a my se můžeme na další, jistě napínavé, závody těšit 17. 8. na Seči.

 Barbora Vacková SDH Horka

 
 
 

Máme za sebou další dvě ligovky, 

pojďme se tedy podívat jak se soutěžilo a jaké výkony byly k vidění.

V sobotu 2.6. proběhlo 2.kolo Ligy v Seči a minulou sobotu 16.6. to byla ligovka v Brčekolech. Počasí jak se zdá zatím letos ligovým závodům přeje, nejinak tomu bylo i v Seči. Pouze sem tam trochu fouklo u terčů, ale na dosažené časy to nijaký vliv nemělo. V Brčekolech už to bylo léto jak má být. Soutěž v Seči zahájil svým útokem domácí tým. Velice pěkně rozběhnutý útok nakonec chybička na savicích protáhla až na 27,05vt., což odsunulo kluky až na celkově deváté místo. Se startovním číslem 3 pak nastavili laťku kluci z Morašic a útokem za 23,28vt. se ujali vedení. První se tomuto času přiblížil až tým ČHJ Hlinsko se startovním číslem 15. Útok za 24,59 vynikal téměř shodným nástřikem. Rozdíl mezi terči byl 0,06vt.! Celkově pak tento čas stačil na 5. místo v pořadí. O čtyři útoky později nastoupili na plato kluci ze Zbožnova a zastavili časomíru na 22,67vt. Stanovili tak rekord letošní sezóny. První terč v tomto útoku byl naplněn za 21,82vt. Dvaadvacítku jsme pak mohli vidět ještě v podání kluků z Mrákotína. Jejich 22,83vt. znamenalo celkově druhé místo. Rozdíl mezi terči po vzoru Hlinska rovněž 0,06vt. Z poslední startovní pozice pak ještě přidal svoji třiadavcítku Zbožnov B-23,42vt. Celkové pořadí v kategorii tedy 1. Zbožnov A, 2. Mrákotín, 3. Morašice. Kategorii žen zahájil tým ČHJ Hlinsko. Druhé místo z Třemošnice se však děvčatům zopakovat nepovedlo a čas 38,09 nesliboval příliš dobré umístění. Hned následující tým pokořil hranici 29vt. Útok v čase 28,93 v podání děvčat z Výsonína nakonec stačil na třetí místo. Do 28. vteřiny se pak vešly ještě ženy z Morašic- 28,14vt.- 1. místo a Štěpánova- 28,80vt.- 2. místo. Nejrychlejší nástřik v kategorii žen-Lukavice levý terč- 25,09vt. Soutěž v Seči pak byla uzavřena kategorií veteránů. Přihlášena byla celkem čtyři družstva. Seč, Hošťalovice, Brčekoly a Zbožnov. Ve stejném pořadí se tato družstva i umístila. Domácí Seč- 21,73vt. ,Hošťalovice- 22,82vt. ,Brčekoly- 29,06vt. A Zbožnov 42,94vt. Kategorii veteránů jsme pak mohli vidět i na následující soutěži v Brčekolech. Tato soutěž byla ještě zpestřena oblíbenými rozstřely v kategoriích muži i ženy. Zahajovací útok předvedli domácí v čase 28,02vt. Tento čas byl vzápětí překonán družstvem SDH Slatiňany, které zakončilo s časem 25,05vt. První čtyřiadvacítky jsme se dočkali v podání Zbožnova A se startovním číslem 7. Kluci se útokem za 24,18vt. ujali vedení, které jim však vydrželo jen do chvíle, než je jejich týmoví kolegové Zbožnov B sesadili časem o 0,03vt. lepším- 24,15vt. Hned po Zbožnovu B startovalo družstvo SDH Mrákotín a předvedlo útok v čase 23,58vt. Ani tento čas však nevydržel. Z předposlední pozice startující družstvo SDH Seč našlo po zaváhání na domácí soutěži svoji formu svým útokem v čase 23,39vt. stanovilo konečné pořadí. 1. Seč, 2. Mrákotín, 3. Zbožnov B. Nejrychlejší nástřik předvedl Dejwis z SDH Horka a sice 21,75vt. Kluci však svůj pokus nedokončili kvůli prasklému céčku na levém proudu. O zahájení kategorie žen se postaralo domácí družstvo Brčekol. Čas 31,23vt. Stačil sice až na 6. místo, zato nástřik prvního terče za 24,81vt. byl druhý nejrychlejší v ženské kategorii. Nejrychleji naplněný terč jsme pak mohli vidět v útoku děvčat z Lukavice se startovním číslem 6. První terč za 23,49vt. a celkový čas útoku 26,17vt. nikdo další nepřekonal. Pohár za první místo tedy putoval do Lukavice, 2.místo obsadilo s časem 28,23vt. družstvo žen z Výsonína. a 3. příčku obsadila děvčata z Hlinska s časem 28,73vt. Pod třicet vteřin dokázalo předvést svůj ůtok ještě družstvo SDH Horka- 29,94vt. 4. místo. Tyto čtyři týmy postoupily do rozstřelů. Po kategorii žen následovali veteráni. Přihlášena byla celkem tři družstva, SDH Brčekoly, SDH Seč a SDH Zbožnov. Ze souboje nakonec vítězně vyšel tým Zbožnova s časem 23,13vt. 2. místo obsadil tým Brčekol- 25,47vt. a na 3. místě skončili veteráni Seč- 29,19vt. Závěrečné rozstřely, do kterých postupovalo prvních 8 družstev mužů a 4 družstva žen se nejlépe podařilo zvládnout družstvům Lukavice, která se probojovala až do finále a zvítězila v obou kategoriích. První čtvrtina Ligy je tedy za námi a pomalu se také začíná formovat čelo ligové tabulky. V kategorii mužů se na prvních postech usadila družstva SDH Zbožnov, u žen pak průběžně vede družstvo SDH Výsonín, které zatím všechny letošní útoky dokázalo předvést v téměř shodném čase. Boje o přední místa v tabulce budou určitě ještě hodně zajímavé a jestli týmy na předních místech dokáží udržet své pozice ukáže až průběh dalších soutěží.

Ta následující nás čeká již 7.7. na Štěpánově.

 Milan Bleha SDH Lukavice

 

 

První ligovka v Třemošnici

První květnovou sobotu se uskutečnila úvodní soutěž letošního 17. ročníku Ligy okresuChrudim. Soutěž pořádal SDH Třemošnice na fotbalovém stadionu.Nástup byl proveden ve 13 hodin za účasti 24 mužských a 11 ženských týmů. Na nástupu byla vysvětlena nová pravidla této ligy pro rok 2012 a poté byl nástup ukončen. Ve 13,30 byl odstartován první útok mužů. Domácí družstvo SDH Třemošnice otevřelo soutěž výsledným časem 28,89 sec. Na prvním místě se pak v této kategorii umístilo družstvo SDH Zbožnov 2 s velmi pěkným časem 23,37s, které svůj útok provedlo až z úplně poslední startovní pozice, takže podle rčení: „To nejlepší na konec“ zde bylo více než na místě. Druhou příčku obsadili kluci z SDH Lukavice, také s pěkným časem 23,90 sec. Třetí místo obsadili hasiči z SDH Horka s výsledným časem 24,28 sec. Za zmínku stojí nejlepší dosažený čas nástřiku za  úctyhodných 21,51s v podání levého proudaře z týmu SDH Zbožnov 1 (pozn.: celkově 8.místo). Souběžně s mužskou kategorií probíhala soutěž žen, kde jako první nastoupily hasičky z Výsonína s výsledným časem 28,60. Na prvním místě se v této kategorii umístilo družstvo SDH Malinné s časem 28,24 sec. Na druhém místě tým ČHJ Hlinsko 28,31 a na třetím místě již zmiňované družstvo SDH Výsonín s časem 28,60. Výsledkové listiny viz. níže. Celá soutěž proběhla v poklidu, v dobré náladě, za velmi příjemného počasí a pořadatelé si určitě zaslouží pochvalu za velmi dobře připravenou  soutěž. Další ligová soutěž proběhne 2.6.2012  od 13 hodin na Seči.

Petr Pytlík  SDH Výsonín